Vánoční jídlo jako zdroj radosti, ne problémů: „Během svátků se s tělem nic velkého nestane,“ říká výživová koučka

Rok co rok většina z nás řeší totéž. Jak moc během Vánoc přibereme? Kolik zase budeme muset po svátcích sundávat dolů? Jak se popasujeme s výčitkami, které nás opět na základě našeho přejídání budou zlověstně pronásledovat? Výživová koučka Mgr. Radka Vondráková má ale jasno. Tohle řeší jen ten, kdo jí špatně celý rok.

Každoroční strašák

Vánoční přejídání je tématem, které každoročně během prosince skloňujeme ve všech pádech. Někdo má z nehezkých dopadů velké obavy, někdo se jim vysmívá a někdo je vůbec neřeší. Pro někoho tak vánoční přejídání téma je, pro jiného není. Proč tomu tak je a kdo bude patřit do jaké kategorie? Nad tím se zamýšlí výživová koučka Radka Vondráková.

„To jsou ty naše vzorce chování. Myslíme si, že když budeme pár dní jíst jinak, než jsme zvyklí, tak se zbortí svět. Ale ve finále člověk, který vánoční obžerství řeší, jí celý rok špatně. Pro něj je to vlastně úplně jedno a trápit by se tím vůbec nemusel. Což je takhle u více než poloviny lidí. Naopak ti, co se o sebe celý rok starají, mají snahu a pracují na sobě, vědí, že za pár dní se jim nic nestane,“ vysvětluje.

„Ono totiž vůbec nemusí jít o denní příjem kalorií, ale můžeme na to nahlížet jako na týdenní příjem kalorií. Ovšem tohle asi spíše pomůže těm znalým a snaživým. Tudíž stravou o Vánocích by se nemusel trápit vůbec nikdo. Kdo ji neřešil celý rok, nemusí jí řešit ani v tomto období a kdo ji celý rok řešil, nemusí jí řešit také. Možná už to tedy nebude tak intenzivní téma. Stačí, aby se lidi opravdu naučili jen základy pro fungování jejich těl. Otázkou je, zda chtějí…,“ dodává.

Kde není váha, tam není nárůst

V souvislosti s přibráním mnohdy stresujeme už na začátku prosince. Už jen při pomyšlení na to, že ručička váhy po Vánocích zase vystřelí do světa nehezkých čísel, se o nás pokoušejí mrákoty. Rapidní nárůst váhy ale reálně není něčím až tak horkým, jak by se vlastně mohlo zdát.

„Já asi ani neznám nikoho, kdo by během Vánoc viditelně přibral. Pravděpodobně se tak ani nestane. Je to jen takový náš zvyk – stoupnout si na váhu. Tam je vyšší číslo a drama je na světě. Ale viditelně nikdo nepřibral, nepřibyl jistě ani žádný cm na těle. Možná nějaký ten mm, který vznikl skrze zadržení vody. Tu během Vánoc jistě zadrží každý, kdo si dá něco sladkého či slaného. A to nemluvě o alkoholu. Ale žádné velké přibírání to nebude u žádného člověka,“ popisuje Radka Vondráková a doplňuje: „Ale vždy mě pobaví, jak každý řeší číslo na váze. Ráda na to říkám: „ Ty nosíš váhu v kabelce? Při pozdravu ji hned vytahuješ a ukazuješ druhým číslo na váze? Nebo ukazuješ naopak sebe?“

Stravování a stres

Když jsme ve stresu, kontrola nad jídlem bývá složitější. Během příprav na Vánoce samotné se ale stres do našich životů mnohdy přeci jen propisuje více než jindy. Před svátky se tak v jídle šidíme a během nich to bohatou měrou naopak doháníme. Jak to tedy celé s tím stresem je?

„Mě ve spojitosti stresu a svátků běží po těle husí kůže. Mají to být dny klidu. Navíc je to období, které očekáváme celý rok. Tudíž jsem dodnes nepochopila, proč tohle krásné období berou lidé jako stresové. Setkávám se s tím denně. Lidé, se kterými spolupracuji, mi píšou, jak nestíhají, jak je tohle období náročné a spousty dalšího. Vždy se sama sebe ptám PROČ. Přeci tohle období očekávám celý rok. Tak průběžně pokoupím dárky, nakoupím majolku, brambory, maso, vyzdobím dům, upeču nebo koupím pár kousků pečiva, zapnu sporák se svařákem a těším se, koho během svátků potkám a co zažiju. Umění komplikovat máme jako lidstvo skvěle naučené a já jen doufám, že svému synovi předám pouze klid,“ zamýšlí se Radka.

„Možná, že odpovídám jinak než by čtenář očekával, ale odpovědí na toto téma je všude dost a já chci nastínit realitu a poukázat na to, že čím méně stresu, tím více radosti. Ať se lidé stresují tím, zda dopadnou dobře výsledky u lékaře, či zda je nevyhodí z práce. Ale stresovat se zbytečnostmi jako je smažení řízků, to mi přijde mimo realitu. Lidé už neumí žít v klidných dnech a všude hledají nástrahy a troufám si říct, že i výmluvu ve stresu,“ dodává.

Na light verze zapomeňte

S Vánocemi a svátky obecně velmi souvisí i, mnohdy marné, snahy o odlehčené verze různých dobrot. Můžeme mít tendence chtít se hlídat a tak salát tentokrát raději pojedeme bez majonézy a máminy rohlíčky oželíme úplně. Při tom všem rádoby správném konání se nám samozřejmě i zdá, že jdeme správnou cestou. Průvodkyně světem jídla se nad tím ale zamýšlí zcela jinak.

„Jasně, neodpírat si. Znovu to zopakuji – těm, kdo jí špatně celý rok je to jedno a ti, co se celý rok snaží, mají už tolik rozumu, že si místo 4 řízků dají jen 2 a místo 1kg cukroví, si dají polovinu, protože ví, že jim to stačí a nemusí jíst jen proto, že to před nimi leží. Navíc díky tomu, že jíst umí, nemá jejich tělo šílené chutě a souhra hlavy se žaludkem je vyladěná. Většina lidí, která se o sebe celý rok stará v rámci jídla, se o sebe stará i v rámci pohybu. Tihle lidé už “umí počítat“ a ví, jakou snahu jim dalo své tělo vylepšit. Proto taky 2x zapřemýšlí, než sní něco, co vlastně ani nepotřebují či na to vůbec nemají chuť.“

„Když se mě tak někdo zeptá, jak vylepšit vánoční jídla a udělat jejich verze “light“ okamžitě to zakazuji a odpovídám, aby si to každý dělal tak, jak doma chutná. Jestli jim chutná salát s bílým jogurtem, ať ho tak dělá i nadále. Ale pokud jim chutná klasická verze od babičky, dejte si a nic netuňte. Některá jídla si vůbec nezaslouží tuning do zdravé formy. To ať si každý nechá na snídaňové kaše či polévky po Silvestru,“ pokračuje v úvaze dále.

„Takže možná zklamu všechny výživové poradce, ale já radím jedno – nic “neozdravujte“ a dejte si to tak, jak vám chutná. Obzvláště lidé, kteří se o sebe celoročně starají. Není to žádná forma odměny, ale prostě si to dají proto, že jim to tak chutná,“ doplňuje.

Odlehčené verze se pak samozřejmě mohou týkat i vánočního cukroví, pod kterým se stoly během celých svátků prohýbají. I v tomto ohledu má Radka Vondráková jasno, jde li o otázku, zda si cukroví dopřát, či nikoliv.

„Já bych si dala 1,2g rohlíčků, 3,5g vosích hnízd a 13g lineckého. Haha! Já si dovolím odpověď na plnou pusu: Na kalorický limit vám Bílej Tesák víte co… A pokud babička či sousedka upekla top vosí hnízda, byl by hřích je tam nechat a nedat si. Kolikrát vám je ještě totiž babička udělá? Jezme pro radost a pro společné chvíle. Jídlo toho umí víc, než jen těla ničit nebo vylepšovat. A právě o Vánocích se to hezky ukazuje.“

Vánoční pitíčko ano, celoroční ne

Nadcházející svátky pochopitelně nejsou jen o jídle, ale také o nejrůznějších druzích alkoholu. Od svařáků, přes punče až po vaječné likéry. Na takovéto vánoční upíjení tekutých nástrah jsme se tak koučky zeptali rovněž.

„Já a alkohol. To je téma, u kterého umím být i velice nepříjemná. Alkohol je dneska všude. Když jdeme se synem v hotelu na snídani a vidím, jak si každý druhý rodič bere snídaňové prosecco, mám tlak 600. Víte proč? Protože svým dětem ukazují, jak normální a běžná věc to je. A za pár let, až budou pít alkohol potají, budou na své děti křičet. No, ale kde to ty děti vidí? Úplně zbytečně doma. Kdo se mnou spolupracuje, můj názor na alkohol zná. Každý mi přizná, jak na tom je a většina lidí má s alkoholem spojenou chvíli pohody. To je tak smutné. Já mám chvíli pohody spojenou s časem, kdy odpovídám na tyto otázky, když jdu se synem na dětské hřiště, jdu se projít nebo na kolo. Dělat si chvíli pohody s alkoholem? Tedy s něčím, co nám tak moc ničí tělo a hlavně hlavu? Tak ohromná chyba a škoda.“

Na místě je tedy očekávat, že povolení k vánočnímu veselí tohoto typu od výživové koučky jen tak nedostaneme. Avšak opak je pravdou a pitíčka vánoční a sváteční povahy Radka Vondráková naopak nevidí jako nějaký zásadní problém.

„Tohle tradiční vánoční pití se mi moc líbí. Není to celoroční záležitost, opět to jednou za rok spojí lidi a ta super atypická chuť těchto drinků navodí náladu Vánoc. Za mě super.“

Hýbejte se, ale zázraky nečekejte

Tedy pouze za předpokladu, že pohyb budete chtít dohonit právě jen o svátcích. To vaši váhu nespasí, sváteční přejídání nevyřeší a konfekční velikost také nebude o dvě čísla menší mrknutím oka. Co do nálady, energie a duševní pohody vám však pohyb během svátků bude pochopitelně jedině k užitku. To ostatně potvrzuje také autorka projektu Pro sebe a pro nás.

„Jestli se někdo půjde projít na Štědrý den a pak prvního ledna, je to vlastně dobré pro ten okamžik. To je vše. Rozhodně je to lepší, než dojídání chlebíčků a ležení na gauči, ale víc to pro tělo není. Ani to s ním nic neudělá. Takže pár procházek nám zajisté váhu neudrží. Dobrou náladu nám to udrží ve chvíli, kdy budeme chodit denně, což lidi opět sortuje. Buď chodí celoročně a jsou plní energie, anebo nechodí vůbec, a tak bych je z gauče o svátcích ani nezvedala.“

Pocity viny, detoxy a jiná šílenství

Máme li snad ve zvyku se svátky projíst, s největší pravděpodobností nás dříve či později zachvátí také pocity viny. Stejně tak výčitky, možná vztek, zlost a zvýšená potřeba mučit se vlastními selháními. Ve skutečnosti je však cesta z tohoto začarovaného kruhu schůdnější, než bychom na první dobrou čekali.

„Tenhle pocit může zmizet s dalším jídlem, které vyladíme a uděláme tak, jak víme, že pro nás bude nejlepší. Další jídlo či další den jsou další možností být lepší. Hlavní je nepřestávat začínat být lepší a lepší. Jakákoliv drobná změna nám vylepší psychiku. Pak stačí snaha po snaze a jsme někdo jiný,“ posvěcuje koučka v oblasti výživy.

Ony zmíněné výčitky nás však mohou dovést na různá scestí. Ve snaze setřást ze sebe pocit viny, způsobený přejídáním o svátcích, tak můžeme pokukovat po kůrách a detoxech, díky kterým se z pocitu viny máme svým způsobem chuť či touhu vykoupit. Ani v tomto případě Radka Vondráková ani v nejmenším netápe.

„Táááák a husí kůži mám už po druhé. Detox? Kůra? To teď zas bude hit reklam a firmy budou mít obří výdělky. Zkusím odpovědět jasně a stručně – žádné tělo nečeká na vánoční detoxy ani očistné kůry. ŽÁDNÉ! Naše tělo má super schopnost – čistit se 24h. Kdyby to nedělalo, zemřeme. Očista má smysl ve chvíli, kdy jsme detoxikovaní. Ale nějaké extrémy určitě ne!“ upřesňuje Radka.

Na úplný závěr pak dodává: „Je to o i logické. 10 dní se budete trápit na různých šťávách, zhubnete 4kg, budete se cítit volnější, lehčí, fresh a zas začnete jíst tak, jak tomu bylo těch zbylých 355dní. Váha je pryč, naopak se ještě víc uvolníte a sníte toho mnohem víc, protože jste přeci zhubli a jste čistí jako lilie. To je ale blbost co? A co kdyby vás někdo naučil jíst a dodal vám takový pocit celoročně? Takže trend je to naprosto zbytečný. Tedy pro firmy, které to propagují, je to trend naprosto skvělý. Stačí si jen uvědomit, na jaké straně stojíte. Jestli jste ten, kdo to kupuje, nebo ten, kdo to prodává.“

Barbora Klímová

Jak se slaví Vánoce v Asii

Jak se slaví Vánoce v Asii

I přesto, že v Asii převažuje buddhismus a islám, dostalo se kouzlo Vánoc i tam. Do každé země ale díky rozdílnosti kultur trochu jiným, vlastním způsobem. A tak se na spoustě místech ...