„A co mám teda jíst?“ To, co máte rády, správně poskládané a s radostí – radí stravovací koučka Mgr. Radka Vondráková

Každý z nás už si někdy položil otázku: „A co mám teda jíst?“ V dnešním světě plném diet, doporučení a moderních výživových trendů není snadné se zorientovat. Stravovací koučka Mgr. Radka Vondráková říká, že je nejdůležitější najít, co vám opravdu sedí a hlavně, co vám přináší radost. Nejdůležitější je si poskládat jídelníček tak, aby ladil s vaším životním stylem a byl udržitelný dlouhodobě.

„A co mám teda jíst?“ Tato otázka rezonuje snad každým, kdo se snažil alespoň jednou vyznat v labyrintu rad a doporučení, které se na nás valí ze všech stran. Stravovací koučka Mgr. Radka Vondráková to zná příliš dobře: „To je otázka, kterou si určitě každý někdy položil a já se ani nedivím, protože z těch všech informací, co je na vás chrleno, nemůžete vůbec vědět, co je vlastně správné,“ říká.

Diety a restrikce působí jako rychlá cesta k úspěchu, ale jejich efekt je často jen krátkodobý. Není výjimkou, že lidé obětují chutě i radost z jídla ve snaze dodržet přísné pokyny a zázračné koktejly. „Jestliže máte rádi jídlo, stejně jako já, efekt lžičky v puse, asi vás nespasí nějaké zázračné kokteily a pytlíky. Vyhodíte hodně peněz, a bude to k ničemu, neudržitelné,“ upozorňuje Radka Vondráková.

Místo rigidních pravidel a přísných režimů je klíčem k úspěchu zjištění, co vyhovuje právě vám. Jak sama říká: „Vy musíte najít něco, co se bude hodit do vašeho životního stylu. Pokud najdete něco jiného, musíte změnit i životní styl, což není někdy úplně od věci.“ Tím zdůrazňuje, že správná strava by měla být přirozenou součástí vašeho každodenního života, nikoli jen dočasnou dietou.

K trendům současnosti patří také přerušovaný půst, kdy během osmi hodin konzumujeme veškeré jídlo a zbývajících šestnáct hodin nic nejíme. Radka Vondráková ale varuje před tímto způsobem života: „Osm hodin jíte a vlastně ani nevíte, co máte jíst během těch osmi hodin. Takže prostě natláskáte, co jde, a pak si myslíte, že vás 16 hodin spasí.“ Takový přístup podle ní nevede k dlouhodobé změně.

Když do hry vstoupí rodinná setkání, může přísné dodržování půstu přinést komplikace. Radka dává příklad: „A nedejbože, že vás pak večer pozve babička nebo nějaký kamarád na večeři a vy to odmítnete, protože už jíst nesmíte. To je určitě nesprávné. Radka klade důraz na to, že odepírání jídla má své hranice – co třeba výborné koláče od babičky? „Kolikrát vám je babička ještě v životě upeče? Chcete to fakt odmítat?“ ptá se. Jedno jídlo nás netvoří, jde o celkovou skladbu a dlouhodobý přístup. Nemůžeme na sobě praktikovat to, co pomohlo někomu z našeho okolí. Každý jsme jiný, máme každý jiný režim a zároveň jiné chutě.

Kvalitní strava by neměla být kompromisem mezi radostí z jídla a zdravím, ale jejich vyváženou kombinací. „Vás tvoří celý ten soubor jídel. Naučte se jíst, zeptejte se někoho na radu, jak by to mohlo vypadat u vás na talíři,“ doporučuje. Důležitým krokem je vyhledat odborníka, který vám pomůže zorientovat se ve vlastních potřebách a vybudovat zdravý vztah k jídlu, ať už jde o výživového specialistu, kouče nebo mentora. „Ale hlavně, že vám pomůže někdo, kdo to udělá přesně pro vás. Kdo to s vámi probere. Kdo pro vás bude parťákem.“ vyzdvihuje Vondráková důležitost individuálního přístupu. Sama si na individuálním přístupu velice zakládá a pro své klienty je prakticky pořád k dispozici pro jakékoliv rady. Což povařuje za stěžejní pomoc v této oblasti.

Radka varuje i před jednostrannými návody a přísnými dietními jídelníčky. „Neexistuje, aby vám někdo jenom něco poslal se slovy: „teď musíš jíst 43g knackenbrotu a k tomu zakousnout 78g kedlubny. Ne. Musí to udělat tak, aby vám to chutnalo, a vy jste se na jídla těšili a udrželi to,“ uzavírá.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výživový styl, měl by vás především bavit a být pro vás udržitelný dlouhodobě. Jak říká Radka Vondráková: „Důležité je skládat svůj talíř tak, aby nám nejen prospíval, ale také přinášel radost z každého sousta. Bez těšení se na další jídlo nikdy nebude úspěch“

Redakce Báječná žena, Mgr. Radka Vondráková

Význam vitamínů pro zdraví

Význam vitamínů pro zdraví

Vitamíny jsou organické látky, které jsou klíčové pro udržení zdraví a správnou funkci těla. Jsou potřebné v menším množstí, ale jejich nedostatek nebo nadbytek může mít významné dopady na zdraví ...