Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík, umístěný na břehu Orlické přehrady, patří mezi významné české památky. Historie zámku se datuje do 13. století, kdy byl založen králem Přemyslem Otakarem II. Nejprve na tomto místě stála pevnost sloužící k ochraně obchodní stezky a výběru celního poplatku z plaveb po Vltavě. V průběhu staletí prošel zámek různými majiteli, kteří ovlivnili nejen jeho historii, ale i jeho architekturu.

Šlechtické rody

Trvalé šlechtické držby se tehdy ještě hrad dočkal za panování Karla IV. V průběhu staletí se střídali významní majitelé, kteří formovali jak jeho vzhled, tak i jeho historický význam. Zmrzlíkové ze Svojšína a následně Švamberkové, kteří patřili mezi klíčové vlastníky hradu. Právě Švamberkové představovali éru přestavby hradu na zámek. Následovali Eggenbergové a roku 1802 se zámek Orlík stal sídlem rodu Schwarzenbergů, kteří se stali součástí bohaté historie tohoto místa.

V 19. století prošel zámek dalšími významnými stavebními úpravami, včetně přidání třetího patra a nové fasády ve stylu anglické novogotiky. V 20. století byl zámek znárodněn komunistickým režimem, ale v roce 1992 byl vrácen rodině Schwarzenbergů v rámci restitucí. Současným majitelem zámku je Jan Nepomuk Schwarzenberg, syn Karla VII. Schwarzenberga.

Kromě impozantní architektury zámku ho obklopuje rozsáhlý anglický park, jehož část byla zatopena vodami orlického přehrady v 60. letech 20. století. Celkově představuje Zámek Orlík jedinečné spojení historie, architektury a přírodní krásy.

Báječná žena

Trendy