Šest tipů, jak řešit partnerskou krizi ve vztahu

V každém vztahu přijdou dříve nebo později chvíle, kdy si partneři připadají, jako by žili vedle sebe nikoli spolu. Vzájemné odcizení se v dlouhodobém vztahu stává realitou a často tato situace bývá pro partnery psychicky náročná. Pravdou je, že většina párů toto odcizení v partnerství zažije a neví, jak se k tomuto problému postavit.

Na začátku poměru mají partneři nasazeny růžové brýle a mnohdy nevidí chyby druhého, popřípadě je záměrně přehlížejí. Různorodost povah, názorů nebo jiných představ o budoucnosti a další rozdíly tak zpočátku bývají potlačeny.

S postupem času tyto malichernosti začnou čím dál více každém z nich vadit. Na partnera a jeho přítomnost jste jsou již zvykli a v průběhu času si prošli dobrým i zlým, takže je nic nezaskočí. Absence komunikace, ztráta zájmu o druhého, to jsou první známky toho, že vztah začíná procházet stereotypem.

Jestli jste se také dostali do pasti partnerského nezájmu, máme pro vás pár tipů, jak z toho ven, tuto situaci řešit a partnerství zachránit. Dle odborníků to možné je a mnohým párům se to povedlo. Počítejte ale s tím, že vás to bude stát čas a úsilí. Samozřejmě musí chtít oba partneři. Pokud jeden z nich naději na váš společný život vzdal nebo už od jeho obnovu nestojí, zřídka se snaha setká s úspěchem.

Níže naleznete 6 tipů, jak obnovit váš vztah, když už jiskření vyprchalo:

1. Mluvte spolu

Tichá domácnost a nezájem komunikace je největší zabiják vztahu. Konverzace je hlavní prioritou a znamená zájem. Nesmí se ovšem otočit v hádku. Především muži jsou přeborníky v tom, že o svých pocitech neradi hovoří. Zapomeňte na výčitky, křik, citové vydírání nebo podsouvání vašich názorů. Nakonec to bude mít totiž opačný efekt a partner se více zatvrdí v tom, že slovní řešení nikam nevede. Zkuste vše řešit v klidu, nespěchejte, vyslechněte si, co vám chce partner sdělit. Tak jako vy, i váš partner má pocity a názor na věc, i když se mohou od těch vašich lišit. A není to nic špatného. K tomu totiž komunikace slouží. Zkuste najít kompromis, a pokud konverzace zachází do negativních či dokonce útočných vod, raději ji ukončete a nechte na jindy až bude lepší příležitost nebo nálada. Nechte partnera dýchat. Pokud už nechce pokračovat v konverzaci, respektujte to.

2. Naslouchejte

Naslouchání je úzce spojeno s mluvením. Každý člověk, můžete se divit, ale i váš partner má své potřeby. Možná jste o nich nevěděli nebo nechtěli slyšet. Vynechejte svoji ješitnost a trpělivě partnera bez zásahu vyslechněte. Nechte partnera dokončit myšlenku. Uvidíte, co nového se dozvíte. Dejte si čas, a přemýšlejte chvíli nad tím co bylo řečeno nahlas. Možná partnera více pochopíte a odstupem času se na věc budete dívat jinak.

3. Připomínejte si společné chvíle

Samozřejmě ty hezké. V rámci vašeho vztahu jste spolu prožili i hezké chvíle. Vaše seznámení, první rande, narození dítěte nebo krásná dovolená. Společně jste se smáli, řešili pěkné věci. Zkuste si je občas připomenout. Nevytahujte kostlivce ze skříně a zapomeňte na příkoří, která se vám stala.

4. Mějte společné plány, ale nezapomínejte na své koníčky

Ne nadarmo se říká, že zážitky lidi spojují. Ze začátku naplánujte společně kratší výlety, kino nebo večeři. Mějte na paměti také zájmy partnera. A vzhledem k tomu, že každý potřebuje svůj prostor, nezapomeňte na čas na sebe a své koníčky, které každý z vás máte. Prospěje vám aktivita, která přináší radost nebo relaxaci. Nečekejte partnera doma. Ostatně, budete se na sebe více těšit.

5. Překvapujte se

Znáte se tak dokonale, že dopředu víte, co se protějšku bude či nebude líbit, jaké má zájmy, jaká bude dokonce odpověď na vaši otázku. Zkuste mu vzít vítr z plachet a překvapte něčím, co by nečekal. Překvapte ho pobytem ve wellness, vemte partnera na netradiční místo, udělejte mu večeři při svíčkách. Ukažte, že se o druhého zajímáte a že vám pořád stojí za snahu, i když čas změnil mnohé.

6. Navštivte odborníka

Není ostuda vyhledat odborníka, pokud máte pocit, že vše selhalo. Bude zde figurovat jako nestranná a nezávislá osoba, která si trpělivě poslechne vaše názory. Poskytne různá doporučení, jak na vztahu zapracovat. I když něco zaplatíte, určitě se vám vyplatí investovat do vašich dalších let strávených společně.

Petra Janáková

Trendy