Nejčastější chyby v péči o vlasy

Pojďme se podívat na věci, které vlasům škodí, nejenom ty obecně známé, ale i ty méně známé. Začneme u mytí, které je opravdu nezbytné.

Chyby u mytí

Vlasy si umýváme méně, když nám padají

Opak je pravdou, když vlasy přehnaně padají, je problém na pokožce, proto by se měla udržovat v čistotě a mytím promasírovaná . Vlas, který je ve fázi vypadnutí, bychom neměli držet na pokožce úmyslně déle. Vždy je potřeba si říct, že potřebujeme, aby nám vyrostl vlas nový, proto je potřeba mu uvolnit vlasový váček.

přehnané drhnutí

Drhnutí vlasů patří mezi opravdu špatný zlozvyk, nejenom u mytí, kdy se snažíme pořádně vlas vydrhnout od mastnoty a okolních nečistot. Ve skutečnosti však stačí šampon jemně promasírovat u pokožky a opláchnout. Pěna, která stéká po vlasech bohatě stačí na to, aby umyla délky. Vlasy bychom si měli umývat dvakrát, první ho umyjeme od prachu, potu, pak od mastnoty.

Drhnutí vlasů ručníkem po umytí, má ještě horší následek. Vlas se otevře, když nasákne vodu, tím se otevřou šupinky kutikuly a vlasy jsou zranitelnější. Šupinky se následně ulamují a vlasy se pak více lámou a třepí, proto stačí když vlasy lehce do ručníku vymačkáme.

Mytí horkou vodou

Sice je to příjemné, vlasům to ale neprospěje z několika důvodů, například jsou poté vysušené, více se mastí pokožka hlavy. Zpozornit by měly ženy s barvenými vlasy, jelikož horká voda barvu vymývá, především měděné tóny.

Chození spát s mokrou hlavou a vlasy zabalené v ručníku

Když si vlasy umyjeme, vymačkáme přebytečnou vodu do ručníku. Neměli bychom po té vlasy nechávat v turbanu déle než pět minut. Pokožka se zapaří, hrozí plíseň, lupy a jiné onemocnění vlasové pokožky. Pozor by si měli dát především ti, co mají seboroickou dermatitidu, nebo lidé kteří mají husté vlasy.

Chození spát s mokrou hlavou vyjde dá se říci úplně stejně, možná ještě hůř. Určitě se každému z nás povedlo, že jsme se ještě ráno probudili s mokrou hlavou. Tomu se musíme nadobro vyhnout! Jelikož by pokožka neměla být dlouho vlhká, je potřeba si nejlépe vlasy u kořínků vyfoukat, ne horkým vzduchem, ale maximálně na střední teplo, hrozí pak, že se nám pokožka začne více mastit

Následný styling

Vlasy si nefoukáme, nebo naopak foukáme špatně

Pojďme se podívat na další chybný bod. Mnozí z nás si myslí, že foukání vlasů škodí , vysušuje a vlasům přehnaně škodí. Pravda je ale jinde. Jak je zmíněno výše, pokožka potřebuje být co nejdříve suchá, ale to není vše, i vlasům prospívá, když je vyfoukáme, bohužel ne každý ví správný postup.

Častou chybou bývá příliš vysoké teplo, kdy se vlas pálí a zapáchá. To je špatně! Další bod je ten, že bychom měli vlas chránit pomocí přípravků proti teplu. Ten vlas hezky vyhladí.

Chybou může být špatný směr foukání, který má být směrem po struktuře vlasu, nejlepší bývá vlasy u foukání pročesávat a fén držet v dostatečné vzdálenosti.

Žehlení vlhkých vlasů, nebo zažehlování oleje

Vlasy bychom za žádnou cenu neměli žehlit vlhké, byť jen trochu. Vlas by se nám nevratně spálil. U olejů to platí dvojnásob. Olej není dobré dávat na vlasy, které budeme nadále upravovat teplem, působí totiž stejně jako ten na pánvi. Vlas se začne pálit a kouřit se z něj. K tomu olej neslouží.

Používat by se neměl kokosový olej, ačkoli se o tom hodně spekuluje, realita je taková, že působí jako silikon, vrství se, dokonce udělá neprodyšný krunýř, do kterého nepustí živiny, ani barvu na vlasy.

Pamatujme, kokosový olej má Ph 7-8, tudíž vlas neotvírá, nedodává výživu.

Barvení a odbarvování doma

Jedná se o jednu z největších chyb. Kadeřník pozná, co je vlas možný ještě snést a co ne. U odbarvování se může stát, že vlas upálíme, což není tak těžké, protože barvy a zesvětlovače z drogerie mívají silné peroxidy, což má za následek že vlas po zesvětlení spíše zežloutne, hrozí to hlavně u vlasů již barvených.

Silné peroxidy mají na svědomí i upadnutí, pokud se neodhadne jak dlouho ho vlas snese. Výrobci neví na jak světlý, šedivý, nebo silný vlas produkt použijeme, proto musí mít jistotu právě v silném peroxidu.

Vlas, který je odbarvený, může na některé barvy reagovat tak, že zezelená. Ano, stát se to může, pokud na odbarvený vlas použijeme barvu, která má barvu základní, bez přidaných odstínů. Tyto barvy se většinou vyznačují číslicí 0 na konci, nebo písmenkem N od slova natural.

Péče

Absence zastřihávání vlasů

Kolují mýty, které mluví o tom, že vlas po zastřihnutí roste rychleji. Ve skutečnosti se jedná o klam. Vlas roste u pokožky, ne u konečků tím pádem to nemá s rychlostí růstu nic společného. Zastřihnutím se vlas přestává třepit a lámat, takže to co se nám zdá, že roste rychleji, jsou vlasy které se přestaly ulamovat.

Konečky by se měly zastřihovat alespoň jednou za čtyři měsíce, přibližně o centimetr, nebo podle potřeby. Je lepší navštívit kadeřníka, který usoudí o kolik je potřeba, hlavně už v tom přeci má nějakou praxi.

Používaní kovových hřebenů nebo kartáčů

I to je špatně. Takové hřebeny jsou nešetrné, vlasy se akorát přetrhají a budou elektrizovat. Nahradit bychom je měli dřevěným a nejlépe s kančími štětinami, ty jsou velice šetrné.

Sepnutí vlasů ano nebo ne?

Do určité míry neškodí, pokud nepoužíváme gumičky s kovovými částmi, jsou nevhodné, často vlasy lámají. Nejlepší jsou gumičky, které nemají žádný tvrdý spoj. Nevadí, když si vlas na noc sepneme, nesmíme ho však utáhnout moc těsně.

Pokud se budeme těmto bodům vyhýbat, nic nezkazíme, vlasy nám naopak poděkují.

Veronika Svobodová

Jak vybrat tu správnou nude rtěnku

Jak vybrat tu správnou nude rtěnku

Pojem „nude rtěnka“ označuje rtěnku přirozené barvy, tedy rtěnku, která se barvou jen málo liší od barvy vašich rtů. Působí tak přirozeným dojmem a hodí se na každý den a každou příležitost ...

Jak správně fénovat vlasy

Jak správně fénovat vlasy

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou ženské krásy. Každá žena v jakémkoliv věku touží po zdravých a krásných vlasech. Některé ženy mají krásné vlasy dány od přírody, některé díky genetice ...