Kardamom: vzácné koření, které ozvláštní chuť jídel či kávy, k tomu prospívá zdraví a snižuje riziko demence
- rostliny
- 25.06.2024
Nejstarší a nejdražší. Kardamom je koření, které patří mezi největší divy gastronomie a lidového léčitelství. O kardamomu se mluví jako o královském koření, zvýrazňuje chuť, nadto má velmi pozitivní vliv na lidské tělo. Je zázrakem, který stojí za to vyzkoušet i za nemalou cenu, za kterou se prodává. V tuzemsku je k dostání ve specializovaných prodejnách, přičemž mezi nejčastější druhy patří cejlonský, jávský nebo indický kardamom. Vyzkoušet se mohou všechny. Jakým způsobem se toto koření používá a čím je tak jedinečné?

Jedno z nejstarších koření
Kardamom se získává ze semen dvou druhů rostlin z čeledi zázvorníkovitých, které se rozšířily z Indie do Pákistánu, Bhútánu, Indonésie nebo Guatemaly, která je dnes považovaná za nejvýznamnějšího producenta tohoto koření. Kardamom má zelené, hnědé nebo černé zabarvení, může se objevovat též v bělené formě. Toto koření a jeho účinky znali už staří Egypťané, Římané a Řekové, ale milovali jej i Vikingové, dodnes se přidává do typických skandinávských sladkostí. V Asii nechybí v omáčkách nebo v zeleninových jídlech, v arabských zemích se jím zase dochucuje káva.
Do punče i namísto zubní pasty
Kardamom dodává jídlům zajímavou chuť a vůni, známé je jeho použití v nápojích, jako jsou káva, čaj nebo vánoční punč. Ve starověku se semínka žvýkala, v Egyptě sloužil kardamom dokonce namísto zubní pasty, po rozmělnění totiž zbavuje nepříjemného pachu z úst a působí protizánětlivě. V kardamomu se totiž nacházejí aromatické silice. Kardamom je rovněž zdrojem monoterpenů, které mají antibakteriální účinky, k tomu usnadňují trávení a vykašlávání. V přírodní medicíně je kardamom považovaný za choleretikum, protože podporuje tvorbu žluči a zmírňuje žlučníkové křeče.
Proti demenci i na podporu vášně
Lidová medicína radí užívat kardamom při opakovaných zánětech močových cest, protože obsažené látky působí jako přírodní diuretikum. Pravidelná konzumace tohoto exotického pokladu snižuje riziko Alzheimerovy choroby a demence. Kardamom má protiplísňové účinky, je tedy první pomocí při kašli a infekcích horních cest dýchacích, kdy se může přidávat do čaje. Éterický olej ze semen se doporučuje do inhalačních směsí. Příjemně sladká vůně s nádechem kafru působí také afrodiziakálně, proto se může nakapat olej do nádobky v difuzéru nebo do aromalampy. Kardamom lzee i macerovat v čistém alkoholu spolu se skořicí nebo badyánem pro získání jedinečného bylinného likéru.
Báječná žena

Náprstník červený je nádherná květina skrývající velké tajemství
Náprstník červený (Digitalis purpurea) je nádherně kvetoucí dvouletá květina. Díky krásným květům nachové, narůžovělé, ojediněle smetanové nebo bílé barvy ve tvaru velkých zvonků a majestátní ...

Pampeliška - hořkosladká čarodějka vás udiví širokým spektrem léčivých účinků
Pampeliška, známá také pod botanickým názvem smetánka lékařská (Taraxacum officinale), byla odedávna v lidovém léčitelství jednou z neoceňovanějších bylin. Naši předkové měli rozsáhlé ...