Prasečí střívka, škapulíř a další antikoncepce v proměnách času

Dnes se na trhu objevuje nepřeberné množství antikoncepčních pomůcek a stačí si jen vybrat tu, která nám nejvíce vyhovuje. I tyto ochranné prostředky však mají svůj historický vývoj a o některých aktuálně běžných pomůckách by se nám před sto lety ani nezdálo.

Ochrana starověku

První antikoncepční metody byly známy už ve starověku. Samozřejmě žena v manželství jich neužívala, protože zde bylo těhotenství více než žádoucí, ale již v této době existovaly kněžky lásky, které se před otěhotněním chránit musely. Přerušovaná soulož byla nejspíš známa už tehdy, ale tento způsob ochrany řídí muž, který většinou spolupracovat nechtěl, zvláště když si musel za potěšení zaplatit.

Jak na to tedy šly starověké kněžky?

Mezi prvotní prostředky patřila kulička uhnětená z mandlí a medu, které byla zaváděna před stykem. Další zaváděným prostředkem byl třeba krokodýlí nebo sloní trus. Nutno podotknout, že tato metoda nevypadá zrovna lákavě, ale byla účinná, protože vytvořila uvnitř ženy kyselé prostředí, ve kterém spermie nedokážou přežít. Mezi další ochranné prostředky patřily tampony napuštěné cedrovou pryskyřicí, olivovým olejem, medem nebo citrónovou šťávou.

Středověké zákazy

Středověk však přináší na poli sexuality mnohá tabu a antikoncepci zakazuje. Dokonce i na ženu, která má ze sexu se svým manželem potěšení, je pohlíženo jako na kurtizánu. Avšak i v této době se tradovaly zaručené recepty na neotěhotnění. Mezi oblíbené pařilo pití vody, do které kovář namočil kleště, pití kravské moči nebo popíjení vody s nastrouhanými jeleními parohy. Za zaručené se také považovalo plivnutí žábě do tlamy, pokud zrovna nebyla žába po ruce, stačilo hned po styku vstát z lůžka a sedmkrát si poskočit dozadu. Opodál nezůstávají ani škapulíře naplněné tajemnými bylinami nebo žebry z lasičky.

První kondomy

Koncem 15. století přichází i do českých zemí syfilis. Je tedy vynalezen první kondom, který byl vyroben z látky nebo z ovčích či prasečích střívek. Tyto kondomy byly velmi drahé, proto je používaly jenom bohatší vrstvy a po použití bylo nutné je vyprat. První polovina 19. století přináší kondomy gumové a v roce 1880 již první latexové. Naopak na první hormonální antikoncepci si musíme ještě pár let počkat - do roku 1960.

Lucie

Jak na ženskou masturbaci

Jak na ženskou masturbaci

Mnohé ženy přistupují k masturbaci jako k čemusi nemravnému, snad i zvrhlému, ačkoliv je stará jako lidstvo samo. Zkrátka i ve 21. století je pro nejednu ženu tabu. Což je ...

Trendy