Nejlepší skincare ingredience pro péči o aknózní pleť
Akné patří mezi běžná kožní onemocnění – je dokonce tak rozšířené, že se s ním alespoň jednou v životě setkalo zhruba 85 % populace. Projevuje se širokou škálou variací, od pupínků, bílých a černých teček až po hluboké, bolestivé cysty a nejčastěji se s ním setkáme na obličeji, ale také třeba na krku, hrudi nebo zádech. Akné rozhodně není výsadou jen pubertálního období – objevit se může v každém věku a často bývá vleklým a nepříjemným problémem. Ačkoliv příčiny vzniku akné bývají komplexní a nesnadno identifikovatelné, správná péče o pleť může stav pleti výrazně zlepšit a zmírnit dlouhodobé dopady akné na pokožku.
Se stále vzrůstajícím trendem péče o pleť se na trhu objevuje více a více skincare produktů, které slibují, že vás pupínků zbaví a není divu, že se v nich běžný spotřebitel nestíhá orientovat. Ať už bojujete s akné dlouhodobě, či se vám sem-tam objeví nějaký pupínek, zde vám přinášíme seznam nejužitečnějších aktivních ingrediencí v péči o aknózní pleť, abyste již příště v drogérii netápali.
Aktivní ingredience
Už samotné pravidelné čištění a hydratace pleti může v boji proti pupínkům a ucpaným pórům významně pomoci, nicméně s aktivními ingrediencemi můžete svou skincare rutinu značně vylepšit a nedokonalosti eliminovat ještě efektivněji, či jim úplně předcházet. Aktivní ingredience jsou označované jako aktivní proto, že aktivně napomáhají řešit problém, se kterým se právě potýkáte a jejich účinky byly klinicky prokázány.
Způsobů, jak aktivní ingredience do své skincare rutiny zakomponovat, je hned několik. Mohou být součástí čisticího pleťového gelu, krému, tonika nebo séra, případně mohou mít formu přípravku, který nanesete pouze lokálně na problematické místa. Je čistě na vás, pro jaký produkt se rozhodnete, mějte ale na paměti, že málo je někdy více a kombinací všech možných aktivních ingrediencí ve všech možných kosmetických produktech byste si mohli spíše uškodit. Pro zdravou pleť je třeba odolná kožní bariéra, kterou byste si mohli přehnaným používáním aktivních ingrediencí narušit a pleť by se mohla stát napjatou, zarudlou a podrážděnou. Začněte tedy zvolna.
Benzyl peroxid
Benzyl peroxid je jednou z nejúčinnějších látek v boji proti akné, jelikož působí přímo proti bakteriím, které kožní záněty způsobují. Pomáhá také uvolňovat póry tím, že pokožku zbavuje nahromaděných odumřelých kožních buněk, čímž předchází ucpání pórů a následnému pomnožení bakterií a vzniku pupínku. Obvykle je pletí dobře tolerován a je tedy vhodný pro širokou škálu uživatelů. Nejčastěji ho nalezneme v mycím gelu ať už na obličej či tělo, v České republice je však dostupný pouze ve formě krému, který je sehnatelný v lékárnách, a to i bez lékařského předpisu.
Kyseliny ze skupiny AHA (alpha-hydroxy acids)
Ačkoliv pojem „kyselina“ může působit odrazujícím až děsivým dojmem ve spojení s pleťovou kosmetikou, rozhodně se není čeho obávat. Označení „kyselina“ si níže zmíněné látky vysloužily jen a pouze svými chemickými vlastnostmi a jejich použití v péči o pleť či pokožku je 100% bezpečné.
Nejčastěji používanou AHA kyselinou v péči o aknózní pleť je kyselina mléčná, a to zejména pro své jemné a šetrné exfoliační účinky. Často se můžeme setkat také s kyselinou azelaovou, která má antibakteriální a protizánětlivý efekt a je účinným bojovníkem proti zaníceným a bolestivým pupínkům.
Kyseliny ze skupiny BHA (beta-hydroxy acids)
Kyselina salicylová, stejně jako benzyl peroxid, zbavuje pokožku nahromaděných odumřelých kožních buněk. Také reguluje tvorbu kožního mazu, čímž působí preventivně proti vzniku akné.
Na rozdíl od AHA kyselin, které působí především na povrchu, proniká kyselina salicylová hluboko do pokožky a zanesené póry tak čistí zevnitř. Má silné bakteriální a protizánětlivé účinky a pomáhá redukovat otok a začervenání, tedy je v boji proti akné velmi přínosnou látkou. Nejčastěji je přidávána do pleťových mycích gelů, sér a tonik, setkat se s ní ale můžeme také ve formě speciálních náplastí určených přímo na pupínky. Na druhou stranu může kyselina salicylová pokožku nadměrně vysušovat, je tedy důležité budovat toleranci pleti postupně a zprvu ji aplikovat pouze 1x týdně. Postupem času je bezpečné kyselinu salicylovou aplikovat 1x každé dva dny či dokonce každý den v závislosti na koncentraci a typu produktu.
Ceramidy
Jednou z příčin akné může být také narušená kožní bariéra. Velkou část kožní bariéry tvoří ceramidy, tedy ochranné lipidy. Pravidelné používání kosmetických produktů s podílem ceramidů pomáhá kožní bariéru regenerovat a posilovat, čímž se přirozeně posílí i její obranyschopnost proti bakteriím působícím akné.
Niacinamid (vitamín B3)
Niacinamid je pro dobrý stav pokožky nezbytný. Ať už se rozhodnete jej tělu dodávat zevnitř (například tuňákem, rajčaty, bramborami nebo hrachem) či zvenku za použití krému či séra, rozhodně jej ve své rutině neopomeňte. Niacinamid pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu a stejně jako kyselina salicylová působí proti zarudnutí, otoku a podráždění pokožky. Navíc pomáhá redukovat hyperpigmentované skvrny, které mohou na pleti zůstávat jako jizvy po zhojeném akné. Kromě toho je také jemnější a šetrnější než většina výše uvedených látek a tedy je ideální volbou pro citlivou pleť.
Čemu se vyhnout
Pokud je vaše pleť náchylná ke vzniku akné, rozhodně byste se měli vyhnout složkám, které mohou ucpávat póry. Takovými jsou například kakaové máslo, kokosový olej, lanolin, minerální olej, parafín, vazelína nebo silikony. Přítomnost těchto látek v kosmetice sice automaticky neznamená, že vám daný kosmetický produkt způsobí akné, ale pokud je vaše pleť problematická či mastná, mohou působit jako rizikový faktor. Nevhodnými ingrediencemi pro aknózní pleť jsou také alkohol, mentol, peprmint nebo eukalyptus, jelikož mohou již tak podrážděnou pleť dál dráždit.
Na co nezapomenout
Jelikož prakticky všechny výše zmíněné aktivní ingredience mají exfoliační efekt, může být jimi ošetřená pleť náchylnější ke spálení sluncem. Proto pokud ve své skincare rutině tyto ingredience používáte, vždy následně pleť chraňte opalovacím krémem a vyhýbejte se přímým slunečním paprskům.
Klíčem k úspěchu v péči o pleť, ať už aknózní či nikoliv, je konzistentnost a vytrvalost. Nestřídejte produkty příliš rychle a buďte důslední a trpěliví. Účinky se nedostaví přes noc.
Na závěr je důležité připomenout, že univerzální rada pro péči o pleť s pupínky neexistuje. Boj s akné bývá během na dlouhou trať, jehož součástí je řada pokusů a omylů, než najdete ten správný produkt, který bude vyhovovat zrovna potřebám vaší pleti. Skincare je v mnoha případech pouze nástrojem, jak udržet akné pod kontrolou, nikoliv lékem. Neváhejte se tedy obrátit na kožního lékaře, pokud akné neustupuje. Nezapomínejte také na dostatečný spánek, pitný režim, vyváženou stravu a časté praní povlaků na polštář. Na vznik akné mají také vliv hormonální změny, genetické faktory, kouření a stres, nebo některá léčiva, včetně hormonální antikoncepce.
Catherine Coltrain
Víte, že se celý život ličíte špatně??
Také se díváte do časopisů o líčení, ale když se o něco pokusíte ...
Obočí, jak ho neznáte!
Asi jedna z nejhorších věcí je neupravené obočí. Je to rám obličeje, a i přes to, mu ženy ...