Heřmánek: bylinka, která pomůže při střevních obtížích i při nadměrném stresu

Po čem sáhly naše babičky, když bolelo jejich vnoučata bříško? Po heřmánku, který nikdy nechyběl ve spíži. Připravený nálev pomohl při trávicích a žaludečních potížích, ale byl první pomocí i při nachlazení. Jak by ne, heřmánek totiž patřil mezi základní přípravky přírodní medicíny, poradí si s mnoha neduhy a neměl by scházet v domácí lékárničce ani dnes, nahradí totiž pilulky z lékárny za stovky korun. Proč se vyplatí mít sušené květy heřmánku po ruce a pro koho naopak není vhodný?

Známá bylina už v antice

Zřejmě nejznámější tuzemskou bylinu hledá v jednom z dílů i Krteček, když jeho kamarádka myška onemocní. Procestuje celý svět, aby heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) nalezl přímo u své krtiny. Ano, heřmánek roste na mezích, na okrajích silnic a polí, je hvězdou, která září v rámci přírodní medicíny a její účinky jsou známé dlouhá staletí. Z heřmánku připravovali odvar ve starověkém Egyptě, o jeho léčivých vlastnostech neměli pochyb v antice, kdy se ze sušených květů připravovaly mastičky na suchou pokožku a zánětlivé rány. Sbírají se čerstvé květy, které se suší na vzdušném a stinném stanovišti, například na sítech.

Při bolestech a zánětech či pro zklidnění

A s čím si tato zázračná rostlina poradí? Má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky, k tomu působí jako přírodní antidepresivum a antihistaminikum. Je vysvobozením při zánětech a potížích s trávicí soustavou a močovým ústrojím, ale stejně tak uleví od bolesti zubů. Doporučuje se popíjet heřmánkový nálev při nadměrné stresové zátěži nebo ve chvílích smutku, protože příjemně zklidňuje a rozjasňuje mysl. Neuškodí si dát šálek bylinného čaje při nespavosti nebo při chronických bolestech spojených s artritidou.

Bylinný obklad a léčivá mast

Odvar z heřmánku se může používat také na obklady nebo do koupelí při ekzémech a hemoroidech, taktéž zklidní podrážděnou, suchou nebo zanícenou pokožku. Plátýnko namočené do heřmánkového odvaru se přikládá na oči při zánětech spojivek, ale jen v případě, že postižený netrpí alergií na heřmánek. Tato bylina totiž obsahuje laktony, látky, které mohou vyvolat silnou alergickou reakci v podobě vyrážky, nevolnosti nebo dušnosti. Z květů heřmánku se rovněž připravuje mast, která působí antisepticky. Aplikuje se při drobných poraněních a na spáleniny, regeneruje pokožku při nadměrném slunění.

Báječná žena