Terapie o samotě: Co můžu dělat pro své psychické zdraví?

Již starověcí filosofové se zabývali otázkou: „Co je to vlastně duše?“ Vznikly teorie, že duše (latinsky psyché, od toho psychologie) se skládá z vody, avšak to má ještě k jakékoli psychologii poměrně daleko. S nynějšími poznatky však můžeme říct, že naše duše, nebo také psychika člověka, je soubor nespočetného množství reakcí odehrávajících se v našem těle, především v mozku. Emoce a pocity jsou zapříčiněny například hormony, jakými jsou třeba dopamin, endorfin či serotonin. Co ale dělat pro to, aby se nám mohly vylučovat ty "správné" hormony?

Pište si deníček

Ano, někomu se to může zdát nereálné - jak by mi asi deníček mohl pomoct od psychických problémů? Potíž je v tom, že deníček je chápán jen jako jakési místo, kam si zapíšete svuj den a tím to hasne. Jsou již i originálnější způsoby, jak si jej psát bez toho, abyste začínali slovy: „Můj milý deníčku...“

Místo toho si položte každý den (popřípadě i v jiném časovém intervalu) nějaké zajímavé otázky. Mezi jedny z nejúčinnějších patří: „Za co jsem na sebe hrdý? Co jsem mohl udělat lépe? Za co jsem vděčný? Co hezkého pro sebe mohu udělat? Na co se dnes těším? Co se mi dnes nejvíc líbilo?“ a tak dále a tak dále. Nápadů je mnoho, člověk musí jen trošku pohledat či nad tím pořádně zapřemýšlet.

Jakmile si vytvoříte návyk, jste na cestě za lepším psychickým zdravím!

Hýbejte se

Je známo, že při pohybu se vyplavují tzv. „hormony štěstí,“ mezi které patří například již zmíněný endorfin, dopamin či serotonin. Při pohybu se to tak kolikrát nemusí zdát, ale poté ze sebe budete mít dobrý pocit, že jste něco dokázali!

Pravděpodobně nejjednodušší je začít běhat, avšak ne každého to musí bavit. Začněte klidně jen procházkami, choďte cvičit, najděte si někoho na týmové sporty či třeba nějakého soupeře, můžete začít bruslit! Je spousta možností, které se vám nabízejí, zkuste toho využít!

Nedávejte si příliš vysoké cíle

Snad téměř každý má tendenci stanovit si cíl, kterého je těžké dosáhnout. Je možné, že se vám bude dařit, ale když ne, shodíte si akorát sebevědomí a bude o to obtížnější dosáhnout čehokoli dalšího. Nemusíte hned zachránit svět, radost kolikrát spočívá jen v maličkostech.

Můžete si říct, že každý den přečtete 5 stránek knížky, budete alespoň 15 minut cvičit nebo třeba že za den vypijete alespoň 2 litry vody, stačí úplně cokoli! Záleží jen na Vašich možnostech.

Popřemýšlejte nad tím, jak vlastně trávíte svůj čas

Máte pocit, že příliš často prokrastinujete? Nebo třeba že byste neměli spát, abyste si užívali? Asi je třeba něco změnit. Možná jste již slyšeli o pravidle 8-8-8. Pro ty, kteří o tom ješte neslyšeli, ho představím.

Pravidlo 8-8-8 spočívá v rozdělení svého dne. Máte 24 hodin na to, které potřebujete nějak rozložit. Pro dospělého člověka je zdravé spát 8 hodin. Těchto 8 hodin si tedy vymezíme na spánek a zbývá dalších 16. Nojo, ale potřebujeme také někdy pracovat, abychom měli z čeho žít. Dalších 8 hodin si teda vymezíme na práci. Zbývá tedy posledních 8 hodin, které můžeme trávit vlastně jak chceme.

V tomto čase bychom se měli zaměřit na to, co nás baví, na zlepšení sama sebe, ale hlavně také na rodinu, partnera či kamarády. Těchto 8 hodin bývá těch, které si můžete užít ze všech nejvíc, tak je nepromarněte!

Je jasné, že toto je hodně obtížné, někdy vlastně nemožné. Zkuste se tomu však alespoň přiblížit! Nic nemusí být dokonalé. Každému také samozřejmě vyhovuje něco jiného, je to velmi individuální, ale rozhodně stojí za to nad tímto popřemýšlet!

Myšlení vítěze

Někdo si může myslet, že myšlení či mentalita vítěze platí pouze na sportovce. Opak je však pravdou! Lze jej uplatnit téměř v jakékoli situaci. Chci pracovat na nějakém projektu? Mentalita vítěze! Je těžké se dostat přes špatnou situaci? Mentalita vítěze! Chci cokoli dokázat? Mentalita vítěze!

Myšlení vítěze spočívá převážně v tom, říct si, že něco dokážete. Je potřeba si připustit, že to možná nevyjde, ale je měli byste v to, že to zvládnete! Je to asi jeden ze složitějších kroků, ale dá se začít minimálně tím, že si to budete alespoň říkat, ač tomu třeba nevěříte. Zkusit to se ale rozhodně vyplatí! Nic to nestojí!

Pravděpodobně si také říkáte: „Jak něco takového asi může fungovat?“ Naprosto jednoduše! Lidský mozek pracuje tak, že když Vás někdo pochválí nebo Vám věří, bude to pro Vás jako odměna. Dodá Vám to energii. Ano, může se též stát, že toto cizí přesvědčení Vás uspokojí a Vy nebudete cítit potřebu pracovat na svém cíli dále. Vy jste však jistě cílevědomí a dokončíte svou práci a všem ukážete, že jste to dokázali!

Suma sumárum

Existuje mnoho způsobů , jak si zlepšit své psychické zdraví. Některé jsou obtížnější, některé o něco jednodušší. Někdy si člověk ovšem nedokáže pomoci sám, tudíž je lepší vyhledat odbornou pomoc. Toho se rozhodně nemusíte bát! Není na tom nic špatného! Přiznat si problém a najít si pomoc z Vás naopak dělá lepšího člověka!

Markéta Zimová

Deprese - fenomén dnešní doby

Deprese - fenomén dnešní doby

Podzim je pro mnohé velice krásným obdobím. Listy se zbarvují a svět tak dostává velmi zajímavý vzhled. I když podzim již není to, co býval, ale přesto se v něm najdou stejné ...