Březová míza: jarní vzpruha pro organismus i lék při potížích s trávením, ledvinovými kameny nebo klouby

Na březovou mízu nedali naši předci dopustit, ve středověku nechyběla ve výbavě žádného lékárníka, protože byla jedním z mála prostředků na ledvinové kameny. Březová šťáva umí mnohem více, poradí si s trávicími potížemi a je lékem na bolavé klouby i akné. Po slaďounkém nápoji mohou sáhnout rovněž lidé trpící nadměrným pocením, ale také všichni ti, co se chtějí zbavit toxinů v těle. Je zázračným elixírem, který je dostupný zejména v průběhu jara, kdy se čerstvá míza sbírá ze stromů. Proč je dobré vypít sklenku zázračného nápoje denně?

Co je březová šťáva?

To, co bylo pro naše babičky zcela běžné, dnes patří mezi superpotraviny. Ano, březová míza je velmi efektivním prostředkem pro podporu imunity a trávení, k tomu ji lze snadno získat z kmene břízy v průběhu předjarního období. Zatímco u nás se sběru mízy pomocí navrtávání kůry takřka nikdo nevěnuje, ve Skandinávii nebo v pobaltských státech se jedná o oblíbený víkendový koníček při pobytu v přírodě. Čerstvě sesbíraná šťáva se následně čistí a okamžitě konzumuje, může se ale rovněž pasterovat. Má jemně sladkou chuť s dřevitými tóny.

Sladidlo našich předků

Březová míza se užívá nejčastěji čerstvá, ideálně nalačno. V minulosti se vzhledem ke sladké chuti používala i jako sladidlo, dnes se z březové mízy vyrábí březový sirup, který může nahradit bílý cukr při slazení. Březové šťávě se někdy přezdívá „nápoj bohů“, protože detoxikuje organismus a podporuje trávení, čímž posiluje obranyschopnost těla. Současně působí pozitivně na pokožku a zlepšuje její vzhled. Používá se při akné nebo drobných poraněních, protože vyniká protizánětlivými vlastnostmi.

Pro zdravé ledviny a při močových kamenech

Březová šťáva je známá svými diuretickými účinky a pomáhá zlepšit fungování ledvin. Odstraňuje toxiny a usazeniny z ledvin, dokonce čistí močové ústrojí od písku a menších kamenů. Doporučuje se ji pít každodenně při opakovaných zánětech močového měchýře a působí rovněž preventivně na posílení organismu. Ideální je pít 150-200 mililitrů denně ráno nalačno po dobu dvou až tří týdnů. Vhodné je konzumovat vlastní nasbíranou mízu, u kupovaných výrobků pak volit produkty bez přidaného cukru v bio kvalitě.

Báječná žena

Trendy