Česnek se řadí mezi tuzemské superpotraviny, ale komu neprospěje a měl by se mu vyhýbat?

Česnek se na podzim skloňuje ve všech pádech a patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva. Není divu, protože vyniká svými schopnostmi uzdravit při běžných onemocněních a je považovaný za přírodní antibiotikum. Jeho výhodou je univerzální použití, může se přidávat do pomazánek, ale také do teplých polévek a do omáček nebo pod maso. Česnek je všelék a ideální přísada do pokrmů, přesto se mu musí někteří lidé vyhýbat. Vzhledem ke svým vlastnostem může reagovat s předepsanými léky, doslova paseku může vyvolat u nemocných s gastrointestinálními potížemi.

Přírodní a vždy dostupný lék

Kašel a nachlazení, přitom lékárna daleko? Stačí použít česnek a připravit si domácí inhalační roztok nebo sirup. Česnek kuchyňský spadá do skupiny cibulové zeleniny, obsahuje účinnou látku allicin a působí protizánětlivě a antibakteriálně, proto je první pomocí při virózách, při chřipkách nebo rovněž při oparech. Při smíchání s medem se užívá nejen pro povzbuzení obranyschopnosti těla, ale také při akutních respiračních nemocech nebo po užívání antibiotik. Velmi efektivně čistí krev a střeva od toxinů, snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi. A jak bylo zmíněno, je vždy po ruce ve spíži.

Česnek do pomazánky i do polévky

Česnek spolu s cibulí tvoří základ tradičních tuzemských jídel. Nemůže chybět na topinkách nebo v klasické česnekové pomazánce či v bramborácích. Bez tohoto dua si nelze představit pravý hospodský guláš nebo voňavou česnečku. Česnek vždy dodá jídlu typické aroma a chuť, pro které jej strávníci milují nebo naprosto nenávidí, protože takříkajíc „kazí dech“. Právě intenzivní vůně je důvodem, proč se mnozí česneku vyhýbají, přitom stačí sníst po konzumaci česnekového jídla jedno jablko nebo rozžvýkat pár lístků máty.

Může vážně uškodit

Zatímco problémy s nevábným dechem se mohou snadno vyřešit, po snězení česneku nastávají komplikace, které tak snadno vyřešit nelze. V některých případech může pár stroužků česneku narušit trávení a velmi vážně ublížit, protože přírodní medicína je vysoce účinná. To je důvod, proč se některé rostlinné preparáty nedoporučují v těhotenství, při žaludečních vředech nebo při žlučníkových potížích. Česnek může zkomplikovat léčbu především pacientům s předepsanými léky na snížení srážlivosti krve, vyhýbat se mu musí lidé s nadbytkem inzulínu nebo nedostatkem glukózy v krvi. Česnek se nedoporučuje ani kombinovat při podávání nesteroidních protizánětlivých léků s obsahem paracetamolu.

Báječná žena

Trendy