Náprstník červený je nádherná květina skrývající velké tajemství

Náprstník červený (Digitalis purpurea) je nádherně kvetoucí dvouletá květina. Díky krásným květům nachové, narůžovělé, ojediněle smetanové nebo bílé barvy ve tvaru velkých zvonků a majestátní výšce až 160 centimetrů je nepřehlédnutelnou ozdobou každé zahrady. Tato výjimečná květina v sobě skrývá jedno velké tajemství: díky přírodním látkám v ní obsažených je zároveň prudkým jedem, ale také účinným lékem na podporu srdeční činnosti, ovšem pouze v přesně odměřených minimálních dávkách. Za tyto vlastnosti vděčí rostlina skupině látek zvaných glykosidy, z nichž jsou nejvýznamnější digitalin a digitoxin.

POPIS

V prvním roce vytváří rostlina velkou přízemní růžici podlouhlých listů s křídlatým řapíkem, ve druhém roce vykvétá na vysokém pevném stvolu desítkami velkých květů, pro které jsou typické tmavě nachové, bíle olemované tečky. Květy ve tvaru velkých zvonků kvetoucí od června do srpna jsou skutečně nádherné a poutají pozornost.

PĚSTOVÁNÍ

Pěstování náprstníku červeného není nijak náročné, vyžaduje dobře propustnou hlinitopísčitou zeminu s příměsí rašeliny a slunné nebo polostinné stanoviště. V době kvetení vyžaduje vydatnější zálivku. I když jsou stvoly v době kvetení opravdu vysoké, květina nepotřebuje oporu a odolá i silnému větru díky robustnímu, pevnému stonku.

MNOŽENÍ

Náprstník červený patří mezi samovýsevné rostliny, vytváří velké množství semen, které po dozrání vypadnou do půdy a příští rok v ní vyklíčí. Pokud si ho chcete vypěstovat ze zakoupených semen, nejvhodnější dobou pro jejich výsev je duben, vysévejte přímo na určené stanoviště, po dvou měsících mladé rostliny přesaďte ve vzdálenosti alespoň 30 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Vykvetou vám v příštím roce.

NEJVHODNĚJŠÍ MÍSTO PRO VÝSADBU

Pro vysoký vzrůst vysazujte náprstník červený vždy do pozadí záhonu. Ve skupinové výsadbě tuto rostlinu skvěle doplňují modře a bíle kvetoucí ostrožky stračky, divizna velkokvětá a krásenky, v popředí takto osázených záhonů vyniknou denivky, rudbekie nebo šanta kočičí. Pokud máte na zahradě dostatek prostoru, vysázejte samostatnou skupinu několika desítek těchto květin, která se stane ozdobou vaší zahrady a díky samovýsevu bude kvést každý rok.

VÝSKYT VE VOLNÉ PŘÍRODĚ

Tato nádherná květina se vyskytuje i ve volné přírodě, daří se jí ve vlhkých lesích v půdě bohaté na organické živiny.

KRÁSA I UŽITEK

Velké květy náprstníku purpurového milují opylovači, pro které jsou velkým lákadlem i zdrojem nektaru, nejvíce jsou vyhledávány čmeláky. Tímto způsobem plní rostlina také funkci užitkovou.

VYUŽITÍ V LÉKAŘSTVÍ

Přírodní látky obsažené v rostlině jsou v lékařství využívány při výrobě léků na podporu srdeční činnosti, které jsou pouze na předpis lékaře. V domácích podmínkách žádnou část rostliny nepoužívejte.

Eva Sklenářová

Trendy