Řepík lékařský je významná léčivá rostlina, která by neměla chybět v žádné přírodní lékarničce

Řepík lékařský (Agrimonia europatia) je vytrvalá bylina, která byla již od dob antiky využívána k léčbě celého spektra zdravotních neduhů. Kromě léčivých účinků zaujme svojí něžnou krásou, od června do září vyrůstají z přízemní růžice lichozpeřených listů lodyhy vysoké až 80 centimetrů zakončené latami drobných žlutých kvítků. Je naprosto nenáročný, vyhovuje mu hlinitopísčitá půda a slunná poloha, v bylinkové zahradě vynikají jeho výrazné žluté květy v kombinaci s fialovými kvítky šanty kočičí, oranžově kvetoucím měsíčkem lékařským nebo levandulí. V přírodě se často vyskytuje na okrajích luk, pastvin nebo lesů.

OBSAH ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejvýznamnějšími látkami obsaženými v květech, stoncích a listech řepíku lékařského jsou silné přírodní antioxidanty - polyfenoly, které chrání lidský organismus před škodlivým účinkem volných radikálů a pomáhají při léčbě širokého spektra onemocnění. Z komplexu těchto účinných bioaktivních látek jsou nejdůležitější třísloviny, organické kyseliny, hlavně kyseliny ursolová, křemičitá a nikotinová, dále silice, hořčiny, v menším množství jsou zastoupeny i saponiny.

ÚČINKY NA LIDSKÝ ORGANISMUS

  • příznivě ovlivňuje činnost trávicí soustavy
  • účinně chrání játra před poškozením volnými radikály - heparoprotektivní účinky
  • pomáhá při problémech se žlučníkem, podporuje tvorbu a vylučování žluči, rozpouští žlučové kameny
  • silné protizánětlivé účinky
  • vhodný pro diabetiky - snižuje hladinu cukru v krvi
  • účinné přírodní diuretikum - působí silně močopudně
  • při kardiovaskulárních onemocněních pomáhá odvádět přebytečnou vodu z organismu
  • ve formě kloktadla léčí záněty hltanu a hrtanu, záněty dásní, rány a afty v ústní dutině
  • má silné antivirové účinky, zevně příznivě ovlivňuje léčbu oparů
  • urychluje metabolismus tuků
  • zevně pomáhá při chrapotu a léčbě hlasivek
  • díky obsahu kyseliny ursolové je prevencí kožních nádorů
  • pomáhá při léčbě špatně se hojících ran, jizev, oděrek

SBĚR, SUŠENÍ

Květy řepíku lékařského nakvétají postupně od června do září a toto období je nejvhodnější ke sběru byliny. Uřízněte stonky s květy a listy 20 centimetrů nad zemí a sušte zavěšeny ve svazcích ve stínu. Pokud by postup sušení nebyl správný, bylina zhnědne a v tomto případě není vhodná pro výrobu čajů a nálevů.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Vnitřně je možno řepík lékařský užívat samostatně ve formě čaje nebo tinktury, podává se vždy s odstupem půl hodiny od jídla, aby mohly všechny účinné bioaktivní látky v organismu správně působit. Často bývá využíván jako součást čajových směsí pro podporu trávení a léčbu žlučníkových problémů. K zevnímu využití se vyrábí nálev z byliny nebo mast.

Příprava čaje: jednu vrchovatou kávovou lžičku sušené byliny přelijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat 10 - 15 minut, poté přeceďte a pijte vlažný jedenkrát denně, vyšší dávkování není doporučeno.

Příprava nálevu: jednu polévkovou lžíci sušeného řepíku lékařského přelijte 200 ml vařící vody, krátce povařte, louhujte 20 minut, poté přeceďte. Takto připravený nálev kloktejte nebo přikládejte na postižená místa několikrát denně.

Příprava masti: jednu vrchovatou hrst byliny jemně nasekejte. Rozpusťte 250 ml sádla, pomalu zahřívejte a přidejte bylinu, krátce povařte na mírném ohni a nechte louhovat 24 hodin, poté přes jemné plátno přeceďte a uchovávejte na temném místě v uzavřené sklenici. Postižená místa natírejte několikrát denně. Další možností je výroba masti společně s měsíčkem lékařským, účinky obou bylin se výborně doplňují. Na přípravu budete potřebovat jednu hrst měsíčku lékařského, druhou řepíku a 500 gramů sádla, příprava je stejná.

KONTRAINDIKACE

Díky vysokému obsahu tříslovin není doporučen těhotným ženám.

Eva Sklenářová