Proč slavíme Valentýna

Každého 14. února se po celém světě rozdají miliony květin, dárků, cukrovinek a přáníček - vše ve jménu lásky.

Od pohanů po Římany

Dnešní svátek svatého Valentýna je pojmenován po katolickém knězi, který žil v době římské. Ve skutečnosti se však slavil ještě před jeho narozením.

Kořeny svátku všech zamilovaných sahají až k pohanským oslavám Lupercalia, které oslavovaly plodnost. Pořádaly se v polovině února na počest římského boha zemědělství Fauna.

S nástupem křesťanství byl pojmenován po svatém Valentýnu, který byl již v té době znám jako patron zamilovaných. Císař Claudius II., žijící ve 3. století v Římě, zakázal římským vojákům uzavírat manželské svazky. Valentýn je navzdory zákazu tajně oddával. Za své dobré skutky nakonec zaplatil životem.

Zrod středověkého rytířství a romantické lásky

Valentýn se do současné podoby zformoval o několik století později s nástupem romantické lásky. Tehdy poprvé římského světce s láskou spojil básník Geoffrey Chaucer.

Vyjádření lásky prostřednictvím vzkazů na speciálně zdobených ručně vyráběných kartičkách se stalo valentýnskou tradicí, která je dodržována i dnes. Každoročně se po celém světě rozešlou miliony valentýnek./

Proč slavit Valentýna?

Valentýn je sice tradičně spojován s romantickou láskou, ale pomalu se stává více obecnějším. Lidé oslavují přátelství, sebelásku i pouta, která mají se svými mazlíčky. Valentýn je tak jediný svátek, který nám umožňuje svobodně si vybrat, s kým ho chcete slavit.

Jak oslavit Valentýna?

Existuje osvědčená klasika jako čokoláda, růže a přáníčka, ale můžete zvolit také pizzu s filmem, dlouhou procházku nebo třeba jen šálek čaje s tulením se na gauči. Volba je jen na vás.

Kamila Svobodová