Začátky jógy aneb je jóga pro mě?

Jóga je něco, co je tu s námi už po stovku let. Její kořeny sahají až do dob před Kristem a lidé již v tuto dobu znali benefity tohoto cvičení, kde se propojuje mysl, dech a naše tělesná schránka. Není proto divu, že samotný název „jóga“ označuje spojení, sjednocení nebo obnovení komunikace se sebou samým. V dnešním světě plném chaosu, je právě tato zmiňovaná aktivita tím pravým řešením pro mnoho lidí, jak se zklidnit, ale i dopřát svému fyzičnu blahodárné cvičení.

Stres, stres, stres…

Dost z s nás v dnešní době je velmi zaneprázdněna. Většina obyvatelstva chodí do práce či do školy. Právě studium a zaměstnání jsou oblasti, u kterých trávíme nejvíce svého času, nejen tím, že sedíme v kanceláři nebo v učebně, ale i tím, že přijdeme domů a stále přemýšlíme nad tím, co musíme stihnout, co jsme nestihli, co se povedlo, co se nepovedlo, co ještě potřebujeme dodělat a podobně, všichni to známe. Zabýváme se ale neustále podněty, které nás konstantě zatěžují a stresují a následně negativně ovlivňují naši psychiku.

Odborníky je již delší dobu doporučené z těchto důvodů nějaká forma odreagování, všichni potřebujeme jakýsi „ventil“, se kterým od všech starostí utečeme.

Je jóga pro mě?

Hodně lidí zastává názor, že zrovna oni nejsou ti, kteří by se mohli stát jogíny. Jedním z důvodů může být to, že nejsou flexibilní a sotva se dotknou špiček palců u nohou. Ale pro to, aby člověk mohl začít s jógou, si nemusí dokázat dát nohu za hlavu, přestože nám média mohou tvrdit a ukazovat něco jiného. Jóga vám naopak se zkrácenými svaly pomůže, a kdo ví, možná po nějaké době, si tu nohu za hlavu hravě dáte.

Obzvlášť páni mají pochybnosti o tom, že by s touto aktivitou měli začít. „Jóga je ženská záležitost,“ myslí si. Možná by je však překvapilo, že na začátku byla jóga určená právě mužům a ženám nebyla vůbec určena, avšak postupem času se nám gender jogínů rapidně změnil. Nyní ale lze zpozorovat, že se i tento stereotyp postupně odbourává a v jógových studiích se dá všimnout, že muži k této aktivitě zase nacházejí cestu.

„Nemám na to čas,“ je dalším tvrzením, proč s jógou nezačít. Nikde však není napsáno, že musíte na karimatce strávit dennodenně přes hodinu. Nemusí to být ani třicet minut, ani dvacet, bohatě stačí třeba jen pět minut meditace. Jenom ten fakt, že jste si na sebe udělali čas, i když třeba jen jednou v měsíci, je senzací.

Zkrátka na otázku, pro koho je jóga určená, existuje jednoduchá odpověď – pro všechny. Nevím, zda mě to bude bavit…

Světem koluje stigma, že jóga je o nudném statickém bytí v tureckém sedu při hlubokém nádechu a výdechu. Může a nemusí. Jóga má dnes mnoho druhů a podob, jen si vybrat, na co se cítíte.

Pro ty, co hledají dynamičtější aktivitu je správným řešením například Power jóga, Vinyasa flow jóga, Ashtanga jóga, Iyengar jóga nebo Jivamukti jóga a mnoho dalších. Při cvičení těchto typů jógy se zapotíte a posílíte svalstvo.

Na druhou stranu, pokud chcete, aby byla pro vás jóga formou relaxace, není na tom nic špatného. Pro vás bude ideální Hatha jóga, Restorativní jóga, Kundalini jóga, Mysore jóga a pro budoucí maminky těhotenská jóga.

Nevšedními variantami jsou i Hot jóga a Fly jóga, určitě něco, co je zajímavé si vyzkoušet, ale často se doporučuje vyzkoušet tyto dva druhy až po nějaké době získání jógových zkušeností.

Co si z toho vzít?

Jóga vás naučí lépe pracovat se svým dechem a stresem, uvolnit se a podpořit nervový i oběhový systém. Pamatujte, že vždy je důležité poslouchat své tělo, zbytečně na sebe netlačit a nechtít všechno hned – pravidelné cvičení dělá mistry. V józe neexistují poražení, takže není důvod se něčeho bát, stačí si najít video na internetu nebo se zúčastnit skupinová či osobní lekce. Tak není na co čekat, začněte svou jogínskou cestu hned dnes!

Adéla Hrdinková

Deprese - fenomén dnešní doby

Deprese - fenomén dnešní doby

Podzim je pro mnohé velice krásným obdobím. Listy se zbarvují a svět tak dostává velmi zajímavý vzhled. I když podzim již není to, co býval, ale přesto se v něm najdou stejné ...