Goji: „červené diamanty“, které povzbudí imunitu a prodlouží aktivní život

Goji ovoce neboli plody kustovnice čínské se považují za „červené diamanty“. Barva odkazuje na temně rudou, diamanty zase na poklad, který skrývají uvnitř. Goji totiž obsahují celou řadu prospěšných látek, které dodají energii a zlepší fungování nervové soustavy a mozku. A co víc, poradí si se špatnou náladou a podle mnohých léčitelů prodlužují mládí, protože obsažené antioxidanty regenerují buňky a zpomalují stárnutí. V tuzemsku se prodávají sáčky se sušeným ovocem, z něho si lze připravit domácí energetický nápoj. Proč vyzkoušet plody, které se řadí mezi největší světové superpotraviny?

Zázrak z daleké Číny

Goji, může být i godži, jsou plody kustovnice cizí nebo kustovnice čínské. Jedná se opadavé keře, které se pěstují zejména v oblasti Číny. V gastronomii se používají plody a mladé listy, v lidové medicíně pak plody, nejčastěji sušené, a kůra. Do Česka se nedovážejí čerstvé plody, pouze sušené, které jsou dostupné v široké obchodní síti. Mohou se konzumovat samotně nebo přidávat do ovesné kaše, do jogurtu či do zeleninových salátů, rovněž do teplých pokrmů, hodí se ke kuřecímu masu, k zelenině a k rýži. Z goji se připravuje rovněž šťáva nebo se prodává v podobě drceného prášku, který se může přimíchávat do smoothie.

Pár kousků pro zdraví každý den

Plody kustovnice jsou skutečnými démanty pro zdraví, hravě nahradí vitamínové preparáty a různé doplňky stravy, protože obsahují vitamíny, jako jsou E a skupiny B. Goji mají dokonce padesátkrát více vitamínu C než pomeranče, ale k tomu další minerály a stopové prvky, mimo jiné železo, fosfor, vápník, měď, selen či zinek, a antioxidanty. Za krásnou barvu pak vděčí karotenoidům, například zeaxantinu, který se jinak vyskytuje ve vaječném žloutku a přispívá k dobrému zraku. Pro zdraví se doporučuje konzumovat přibližně 10 gramů plodů denně, větší množství by mohlo způsobit trávicí obtíže.

Pro mladistvý vzhled

Pravidelné zobání goji posiluje obranyschopnost těla, velmi blahodárný vliv mají plody na fungování mozku. Sušené ovoce se radí jíst při zvýšené stresové zátěži, ale rovněž preventivně pro snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění a Alzheimerovy choroby. Obsažené látky pozitivně působí na buňky a zpomalují jejich stárnutí, zlepšují stav pokožky i vlasů a nehtů. Využít všech výhod goji se může pitím domácího energetického nápoje. Připraví se zalitím lžíce sušených plodů horkou vodou, do které se přidá půl lžičky nastrouhaného zázvoru. Nápoj se dochutí medem, citronem a snítkou máty a může se popíjet ještě teplý. Na závěr se plody mohou sníst.

Báječná žena

Trendy