Jak se připravit na jarní cyklistickou sezónu?

Počasí začíná být krásnější a krásnější a pomalu začíná i sezóna milovníků "dvojkolových tátošů" na vlastní pohon - cyklistiky. Proč si ale vybrat nebo začít s cyklistikou? Jízda na kole prospívá nejen našemu fyzickému zdraví a tělu, protože posiluje svaly, zlepšuje pohyblivost kloubů, činnost srdce, plic, ale výlet na kole v přírodě a na čerstvém vzduchu působí jako balzám na naši psychiku a lehce s ním odstraníme každodenní stres. Cyklistika je vynikající sport, jak se udržet stále fit a zvýšit naši kondici v každém věku. A v neposlední řadě určitě mnoho z nás ocení, že přispívá i k redukci hmotnosti a zvyšuje naši imunitu vůči chorobám.

Jak se připravit na jarní cyklistickou sezónu?

Abychom se cítili na kole bezpečně, je důležité si nechat kolo po zimě pořádně zkontrolovat v cykloservisu. Základní kontrola zahrnuje kontrolu kol, plastů, řetězu, brzdových komponentů, ráfků, ložisek a světel. Platí, že čím pozorněji se o své kolo staráme, tím více bezpečných kilometrů na něm můžeme ujet. Důležitá je také správná cyklistická výbava, ke které patří cyklistické brýle, rukavice a přilba.

Jak se obléknout na cyklistiku na jaře?

Zkušená cyklistka nepodceňuje kvalitní, funkční a nepromokavé cyklo oblečení, které by mělo být přiléhavé a mělo by nás chránit před větrem. S jarem přichází i oteplování, dny jsou teplé, ale když zapadne slunce nebo fouká vítr, teplota může klesnout i o několik stupňů. Jaké oblečení tedy zvolit? Pod cyklistický dres si oblékneme cyklistické tílko. V případě, že zvolíte dres s krátkým rukávem, doplňte ho návleky na ruce. Rukavice doporučuji celoprstové, protože během několika hodin na kole vám mohou ruce zkřehnout. Při jarní teplotě od 10 do 15 stupňů si klidně můžete obléknout i krátké cyklo kalhoty a návleky na nohy, které udrží naše kolena v teple. Náš outfit doplníme funkčními ponožkami. Dlouhé cyklistické kalhoty, teplejší ponožky a návleky na tretry udrží vaše nohy a chodidla v teple v případě méně příznivého počasí. Při dlouhých výletech si raději vezměte více kusů oblečení, které si můžete strčit do kapes na cyklistickém dresu, případně do kapsičky umístěné na kole. Správné oblečení nám pomůže cítit se fajn a užít si zážitek z jízdy. Dobře viditelné reflexní prvky jsou důležité z hlediska silničního provozu. Jak se říká: "Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista."

Kam se vydat na výlet na kole?

Kolo nám slouží nejen na udržení kondice, ale také na objevování nových a neznámých míst. Když už máme zmapováno naše blízké okolí, je ideální vydat se na kole na delší výlet buď doma nebo i u našich blízkých sousedů - Rakouska a Slovenska. Jako inspirace pro cyklotrasy s dobrým značením, údržbou a množstvím provozoven vstřícných vůči cyklistům, jako jsou servisní a občerstvovací zastávky nebo kulturní cyklotrasy, nám mohou sloužit webové stránky: https://www.dolne-rakusko.info/top-cyklotrasy, https://www.austria.info/sk/aktivity/cyklistika, https://mapy.bratislavskykraj.sk/pages/cyklistika, https://portaltatra.sk/category/vylety/cykloturistika/

Kamila Černáková

Význam vitamínů pro zdraví

Význam vitamínů pro zdraví

Vitamíny jsou organické látky, které jsou klíčové pro udržení zdraví a správnou funkci těla. Jsou potřebné v menším množstí, ale jejich nedostatek nebo nadbytek může mít významné dopady na zdraví ...

Trendy