Mužská nadúmrtnost – v jakém věku umírají muži častěji než ženy? Jaké jsou příčiny úmrtnosti?

V roce 2019 byla v České republice průměrná naděje dožití mužů 76 let a žen 82 let. Z toho vyplývá, že ženy se v tomto roce dožívaly v průměru o 6 let déle než muži. Z grafu je vidět, že do patnácti let se úmrtnost chlapců a dívek téměř neliší. Vyšší rozdíly v pravděpodobnostech úmrtí mužů a žen nastávají kolem dvacátého roku života, kdy muži začínají žít "nezdravý způsob života" (tj. alkohol, kouření, nezdravá strava ...) a tyto špatné návyky způsobují u mužů ve stáří razantní nárůst pravděpodobností úmrtí (to už v grafu není vidět, protože je v logaritmickém měřítku). Po 85. roce života se začínají tyto pravděpodobnosti mezi oběma pohlavími sbližovat. Téměř stejné jsou pak rozdíly v pravděpodobnostech úmrtí mužů a žen okolo stého roku. Je to způsobené také tím, že již přežívají pouze odolní jedinci.

V jakém věku roste úmrtnost u obou pohlaví?

Obecně lze určit tři "krizové" body života. Vyšší úmrtnost nastává hned po narození. Tato úmrtnost je nejčastěji způsobena nedonošením dětí, vrozenými vadami a respiračními příčinami. Vyšší úmrtnost lze sledovat kolem dvacátého věku života. V tomto životním cyklu převládá úmrtnost na úrazy, autonehody a sebevraždy. Od třicátého roku života pravděpodobnost úmrtí už jen roste. Ve vyšších věcích převládají úmrtí na nemoci oběhové soustavy, novotvary a nemoci dýchací soustavy.

Jaké je očekávání do budoucna ohledně rozdílů naděje dožití mezi muži a ženami?

Do budoucna lze očekávat i podle prognóz Českého statistického úřadu, že rozdíl v naději dožití mezi muži a ženami se bude snižovat. Podle odborníků může toto snižování rozdílu naděje dožití mezi pohlavími nastat i kvůli zrovnoprávnění mužů a žen. Je totiž možné, že ženy se budou uchylovat k "nezdravému životnímu stylu" některých mužů. S tím lze ale samozřejmě pracovat, a proto na tuto kontroverzní skutečnost upozorňujeme v tomto článku. Je tedy nutné dodržovat zdravý životní styl!

Redakce Báječná žena