Ptačinec žabinec - neobyčejná bylina, kterou si můžete nasbírat i v zimě

Bylinka s poněkud legračním názvem ptačinec žabinec (Stellaria media) je jednoletá rostlina z čeledi hvozdíkovité, která vyniká v rostlinné říši unikátním prvenstvím, má vegetační období po celý rok, je možné ji sbírat i v zimních měsících. Jedná se o poléhavou široce rozvětvenou mělce kořenící rostlinu kvetoucí po celý rok drobnými bílými kvítky připomínajícími malé hvězdičky nabitou přírodními bioaktivními látkami, které mají na lidský organismus blahodárné účinky. V přírodě se vyskytuje prakticky na všech stanovištích, na loukách, polích, zahradách, vinicích, skvěle se jí daří i na rumištích, vytváří bohaté polštáře sytě zelených drobných lístků. Zahrádkáři ji příliš nemilují, řadí se mezi urputné plevely, kterých se prakticky nejde zbavit, milovníci bylin i zdravého životního stylu nedají na ptačinec žabinec dopustit.

OBSAH ÚČINNÝCH LÁTEK

Stonky a lístky této byliny obsahují vitamíny E a C, organické kyseliny, saponiny, hořčík, draslík, fosfor, zinek, měď, vysoké množství chlorofylu a kyseliny listové.

ÚČINKY NA LIDSKÝ ORGANISMUS

 • díky obsahu vitamínu C a E je pravidelná konzumace skvělou prevencí onkologických onemocnění, neboť jsou silnými antioxidanty
 • čistí lymfatický systém
 • účinně pomáhá při léčbě celého spektra respiračních onemocnění, rozpouší hleny
 • navyšuje imunitu
 • vysoký obsah kyseliny listové přispívá ke snížení hladiny homocysteinu v krvi - škodlivé aminokyseliny, která vzniká při konzumaci potravin živočišného původu
 • díky obsahu chlorofylu zlepšuje krvetvorbu
 • má schopnost lidský organismus zbavit nežádoucích patogenů
 • má silné antivirové a antibakteriální působení
 • zevně formou obkladů léčí kožní problémy - lupénku, ekzémy, vyrážku
 • příznivě ovlivňuje činnost zažívacího traktu
 • má močopudné účinky
 • ve formě pleťové masky má výrazný anti - aging efekt - vypíná pleť, vyhlazuje vrásky

SBĚR

Ptačinec ptačinec lze sbírat celoročně, trhejte před rozkvětem celé lodyhy s lístky, nejúčinnější je konzumace v syrovém stavu.

MOŽNOSTI VYUŽITÍ V KYCHYNI

Díky jemné delikátní chuti podobné mladému hrášku nebo kukuřici nachází široké možnosti využití v kuchyni, výborně se hodí do pomazánek, zeleninových salátů, rizota, na palačinky a omelety, rozmixovanou bylinu lze použít do polévek nebo omáček, je skvělou výchozí surovinou pro výrobu smoothie nebo lahodného pesta.

Tady je tip na výbornou pomazánku nabitou prospěšnými látkami:

Pomazánka z ptačince žabince: na přípravu budete potřebovat jednu lučinu nebo žervé, tři lžíce másla, drobně nasekanou jarní cibulku i s natí, sůl a pepř podle chuti, omytou nasekanou nať s lístky. Všechny suroviny promíchejte, můžete na dochucení zakápnout citronem, na talíři ozdobte snítkou byliny. Pomazánka chutná skvěle a poslouží jako snídaně nebo svačinka.

OČISTNÁ KŮRA

Tato bylina velmi účinně čistí organismus, nejlepší volbou je třítýdenní detoxikační kúra formou popíjení čaje. Příprava: hrst byliny zalejte 500 ml vařící vody, nechte louhovat pět minut, popíjejte teplý během dne. Bioaktivní látky obsažené v ptačinci čistí tělo od nežádoucích patogenů a odpadních látek. Tento proces přispívá k celkové harmonizaci a revitalizaci.

Eva Sklenářová

Trendy