Krásné a zdravé zuby aneb jak o ně správně pečovat

Také toužíte po krásně a zdravě vypadajícím chrupu, ale nevíte si rady, jak toho dosáhnout? Zde se dozvíte pár zaručených triků a rad, jak se o zuby starat, které přípravky nejsou až tak účinné, jak nám reklamní spoty říkají, nebo některé mýty, které jsou v čištění zubů zažité ….

Základní péče o zuby spočívá v čištění zubů minimálně dvakrát denně, a to ráno a večer. Zatímco ráno postačí základní péče o chrup pouze s použitím kartáčku a zubní pasty, té večerní bychom měli věnovat více pozornosti. Jaké základní kroky bychom měli v této každodenní zubní rutině podniknout a co k tomu použít, případně jaké výrobky nepostačují k dokonalému vyčištění zubů, o tom již níže:

Zubní kartáček

Výběrem správného zubního kartáčku to vše začíná. Je důležité zvolit spíše kartáčky, které mají měkká vlákna, aby nedocházelo k poškození zubní skloviny, ale pouze k odstranění zubního plaku. Ještě se možná ptáte, zdali zvolit spíše kartáček s „rovným“ tvarem vláken, nebo raději sáhnout po kartáčku se specificky „vykrojeným“ tvarem vláken, u kterých nám často reklamní spoty slibují, že s jejich použitím budeme mít dokonaleji vyčištěné zuby včetně prostorů u dásní. Pokud tedy váháte mezi těmito dvěma variantami, sáhněte spíše po kartáčku s „rovným“ tvarem vláken. Nejen, že tyto kartáčky preferují zubní lékaři, nejsou ani zbytečně předražené a výsledný efekt je mnohem lepší, než s kartáčkem, který nemá rovnou plochu.

Zubní pasta

Základem každodenního čistění zubů je kromě kartáčku i zubní pasta. Pokud byste však jeli na výlet, kde byste jednu z těchto dvou základních pomůcek na čištění zubů zapomněli, bez zubní pasty se ještě obejdete, ale bez kartáčku nikoliv. Ačkoliv většina z nás má v podvědomí, že pokud by si měla vybrat mezi zubním kartáčkem a pastou, zvolí pastu, opak je pravdou. Pasta by se dala defacto nazvat spíše jako doplněk zubního kartáčku, neboť pokud jen potřeme zubní pastou zuby a myslíme si, že máme vyčištěno, určitě tomu tak není. Užitím pouze zubní pasty se rozhodně nezbavíme zubního povlaku, který vede ke vzniku zubního kazu. Mnohem důležitější je tedy věnovat pozornost volbě zubního kartáčku, s pomocí kterého můžete zredukovat zubní povlak, byť byste neměli k dispozici zubní pastu.

Mezizubní kartáček

Další velmi důležitou a mnohdy opomíjenou pomůckou k čištění zubů jsou mezizubní kartáčky. Pomocí těchto kartáčků můžete z mezizubních prostor odstranit zbytky jídla a dosáhnout tak krásně vyčištěných a především zdravých zubů. Volba vhodné velikosti mezizubních kartáčků není až tak snadná, jak by se zpočátku mohlo zdát. Je důležité nezvolit příliš široké mezizubní kartáčky, kterými bychom mohli zubní sklovinu poškozovat, ale zase ne příliš úzké, pomocí kterých bychom nedosáhli vyčištění všech nečistot. Při výběru těchto kartáčků je tedy nejvhodnější jich několik ozkoušet a vybrat mezi nimi velikost, která Vám bude vyhovovat s ohledem na již zmíněné nedostatky, případně se poradit se svým zubním lékařem či dentální hygienistkou, kteří Vám s výběrem rádi pomohou.

Kartáček jednosvazkový

Pokud na některé zuby (zejména zadní stoličky) nedosáhnete úplně dokonale běžným zubním kartáčkem, je vhodné tyto zuby dočistit jednosvazkovým kartáčkem.

Dentální niť

Pro dokonalejší dočištění mezizubních prostor je také vhodné užití dentální nitě. Na tuto pomůcku by zejména neměli zapomínat lidé, kteří mají mezizubní prostory užší a tudíž obtížněji vyčistitelné jinými zubními pomůckami. Pro krásné vyčištění mezizubního prostoru u dásní bychom na dentální nit neměli zapomenout nikdo.

Ústní voda

S užitím ústní vody je to obdobné, jako s používáním zubní pasty. Samotná nám zubní plak neodstraní, ten je potřeba odstranit mechanicky pomocí zubního kartáčku, mezizubních kartáčků atd. Je dobrým doplňkem užívaným k čištění zubů, ne však samostatně pro jejich vyčištění.

Pravidelná návštěva zubního lékaře a dentální hygieny

Posledním velmi důležitým krokem, jak správně pečovat o svůj chrup, je pravidelně navštěvovat zubního lékaře (dvakrát do roka) a dentální hygienu.

A závěrem ještě pár typů:

Zuby si prosím nečistěte bezprostředně po jídle kyselých potravin (např. jablko, citron …). Čištěním zubů po takovýchto potravinách poškozujete zubní sklovinu. Pokud máte nějaké specifické zubní potíže či si nejste jisti s výběrem některých výrobků určených k ústní hygieně (především k správnému čištění zubů), určitě se nebojte požádat o radu svého stomatologa či dentální hygienistku, kteří Vám rádi pomohou.

Jančí