Měsíček lékařský je jednou z nejvýznamnéjších bylin, dokáže vyléčit každý zánět v lidském těle
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých, která kvete od června do podzimu zářivými oranžovými, někdy žlutými květy. Je významnou léčivkou a je velmi užitečné vysévat na zahradě, neboť díky svému složení působí jako prevence před škůdci, plní okrasnou funkci a v neposlední řadě poskytuje nektar velkému množství hmyzu. Této rostlině vyhovuje slunná poloha a nemá ráda příliš vláhy, pokud ji necháme na stejném místě, bude se množit samovýsevem. Měsíček lékařský si vysloužil v říši bylin první místo pro své protizánětlivé účinky, jako jediná rostlina vůbec při pravidelném užívání dokáže v těle vyléčit každý zánět.
LÉČIVÉ ÚČINKY
Měsíček lékařský má obrovský léčebný potenciál díky vysokému obsahu silic, saponinů, hořčiny, karotenoidů, flavonoidů a dalších polyfenolických látek (pozn. polyfenoly - silné antioxidanty, brání rakovinovému bujení). Z květů se připravuje čaj, kloktadla, nálevy, tinktury a masti. Tato rostlina významně posiluje imunitu, harmonizuje krevní tlak, zlepšuje díky obsahu karotenoidů ostrost vidění. Příznivě působí na činnost jater a žlučníku a pravidelné pití čaje 3 x denně léčí choroby těchto orgánů. Čistí krev, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky před oxidačním působením, je prevencí proti rakovině prsu a dělohy. Inhibuje totiž činnost enzymu zvaného cyklooxygenáza 2, který nádorové bujení způsobuje. Pití čaje pomáhá i při onemocnění trávicího traktu jako jsou vředy a záněty, je účinný i proti průjmům a vnitřním parazitům, celkově trávicí soustavu harmonizuje. Pro svůj silný protizánětlivý účinek je používán na léčbu všech typů vnitřních zánětů. Patří společně s kontryhelem a řebříčkem mezi tzv. ženské byliny, pomáhá tlumit bolesti při silné menstruaci. Má také širokospektrální využití při problémech s pokožkou, měsíčková mast pomáhá léčit řezné rány, popáleniny, omrzliny, ekzémy, akné nebo štípnutí hmyzu.
PŘÍPRAVA ČAJE
Na přípravu čaje dáme vrchovatou kávovou lžičku sušené byliny nebo podle velikosti 5 až 7 čerstvých květů, zalijeme 250 ml vařící vody, zakryjeme a necháme louhovat. Poté přecedíme a popíjíme vlažný vždy půl hodiny po jídle, při prevenci 2 x denně, při léčbě zdravotních problémů 2 x až 4 x denně.
PŘÍPRAVA MASTI
Použijeme 4 hrsti květů měsíčku, které v 500 ml rozpuštěného sádla krátce povaříme, poté necháme 24 hodin odstát. Po uplynutí této doby přecedíme přes jemné plátno a uchováváme na chladném a temném místě. Měsíček má poměrně nevýraznou vůni, proto můžeme ještě přidat pár květů levandule nebo jiné výrazně vonící byliny. Mast používáme na všechny kožní problémy, ale může také sloužit jako noční krém.
SUŠENÍ KVĚTŮ
Květy sbíráme za slunného počasí a sušíme na stinném místě, ne na prudkém slunci. Budou schnout na rozdíl od jiných bylin delší dobu, tato skutečnost je způsobena vysokým obsahem saponinů. Usušené uchováme v plátěných pytlíčcích, které umístíme na takové místo, které je chráněno před vzdušnou vlhkostí.
KOSMETIKA
Měsíček lékařský má své využití i v kosmetice, ne nadarmo se mu říká bylina mládí, nálev z měsíčku, který se ráno a večer aplikuje na pleť, tonizuje, hydratuje, má omlazující účinky a vyhlazuje vrásky. Květy můžeme využít při výrobě bylinkových vod na vlasy, zklidňuje pokožku hlavy, odmašťuje ji a pomáhá při onemocněních pokožky hlavy.
Měsíček lékařský patřil k oblíbeným bylinám našich babiček, ale díky svým ohromujícím léčivým účinkům získal pevné místo v lidovém léčitelství i v dnešní době.
Eva Sklenářová
Červená řepa slaví svůj svátek, proč sáhnout v podzimních dnech právě po této zelenině?
Červená řepa nemá v tuzemsku příliš dobré renomé, za což nesou velkou měrou vinu školní nebo závodní jídelny, kde se mistička čehosi rudého podávala typicky k srbskému rizotu. Škoda, že ...
Česnek se řadí mezi tuzemské superpotraviny, ale komu neprospěje a měl by se mu vyhýbat?
Česnek se na podzim skloňuje ve všech pádech a patří mezi nejúčinnější přírodní léčiva. Není divu, protože vyniká svými schopnostmi uzdravit při běžných onemocněních a je považovaný za přírodní ...